Seo

tarafından
702

Seo Nedir?

– İngilizce bir kelime olan seo Search Engine Optimization kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir.
– İnternet ortamındaki arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen site ve sayfaların ihtiyaç duyduğu çalışmalardır.
– Site içi ve site dışı yapılacak tüm çalışmaları kapsamaktadır.
– Site içindeki çalışmalar, web sitesi içerisindeki düzenlemeleri içine almaktadır. Site dışındakiler ise, web sitesine yönelik dışarıdan yapılacak müdahaleleri kapsamaktadır.
– Arama motorlarında üst sırada yer alabilmek amacıyla bilgilerin, hizmetin ve satışların daha büyük kitlelere ulaşması için gerekli bir optimizasyon çalışmasıdır.

Seonun Faydaları Nelerdir?

– Uygulanan seo çalışmaları sayesinde sitenin popülerliği artmaktadır.
– İnternet sitesi, arama motorlarında en üst seviyelere çıkabilmektedir. Üst sırada yer almak, çok sayıda ziyaretçiye ulaşmanın en kolay yoludur. Üst sıralarda çıkan sayfalar, hedeflenen ziyaretçi sayılarına ulaşabilmektedir. Daha fazla ziyaret de daha fazla satış olanağı oluşturmaktadır.
– Siteye, marka değeri kazandırmaktadır.
– Sitenin PR ve alexa değerlerini arttırmaktadır.
– Daha fazla üye ve daha fazla takipçi kazanılmasında yardımcıdır. Arama motoru optimizasyonu sayesinde, özellikle hedeflenen kitleye ulaşılması mümkündür. Kendi seçtiğiniz kitleye ulaşmak da, sizin için son derece büyük bir avantajdır. Böylece kendinize uygun kurumsal stratejiler de oluşturabilirsiniz.
– Reklam gelirleriniz artmaktadır.
– Satış ortaklığından elde edilen gelir artmaktadır.
– Kalıcıdır. Doğru bir şekilde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, bütçeniz tükenmiş olsa bile geçmemektedir. Kurallara uyulduğu takdirde ve gerekli şekilde site beslendiğinde, yine üst sıralarda yer almaya devam edilebilir.
– Uygun maliyetli olması, son derece büyük bir avantajdır. Az bir bütçeyle, yüksek verimlilik elde edebilirsiniz. Elde edilecek gelirler düşünüldüğünde, bu çalışmaya harcanan paralar oldukça azdır. Uygun maliyetli olmasından dolayı, tercih sebebidir.
– Ölçülebilir sonuçlar ortaya koymaktadır. Arama motorları raporları konumlandırılabilmektedir. Ziyaretçiler değiştirilebilmekte veya diğer faktörlerle optimizasyon sayısı belirlenebilmektedir.

Seo Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

– Yapılacak olan seo çalışmalarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, alan adıdır. Doğrudan sitenin seosuna etki eden alan adı, anahtar kelime ve site içeriği ile uyumlu olmalıdır.
– Alan adının yaşı oldukça önemlidir. Pek çok arama motoru sıralamasında alan adının yaşı önemli bir rol oynamaktadır. Eski olanlar daha güvenilir olarak görülmektedir. Domain adının iki yıldan fazla olmasına dikkat edilmelidir.
– Hatasız kodlanma yapılması gereklidir. Kodlama hatası olmayan bu çalışmalara çok daha uygundur. Kodlama uygunluğu bu çalışmalar için oldukça önemlidir.
– Web sitesi tasarımına dikkat edilmelidir. Tasarım uyumlu olmalıdır. Kullanımı kolay site tasarıları tercih edilmelidir. Tasarım, yapılacak çalışmalara uygun olmalıdır.
– Az sayıda ve kaliteli dizin sitesinden link alınmalıdır.
– Özgün içerik barındırmaya dikkat edilmelidir. Uyumlu özgün içerikler site içerisinde yer almalıdır. Kopya içeriklerden kaçınmakta fayda vardır. Özgün içerik üreten web siteleri üst sıralarda yer alabilmektedir.